Estrogen regulatorem zachowań seksualnych

Sonoko Ogawa i współpracownicy z Laboratorium Neurobiologicznego w Nowym Jorku wykazali, że estrogen pełni kluczową rolę w kontrolowaniu zachowań seksualnych samic myszy. Wyniki pracy opublikowano w najnowszym numerze czasopisma "PNAS".

Estrogen wywołuje wiele ważnych odpowiedzi biochemicznych w mózgu, jego oddziaływanie z receptorami alfa (ER alfa) ma wpływ na zachowania reprodukcyjne samic. W dotychczasowych badaniach tego zjawiska wykorzystywano genetycznie modyfikowane myszy, które miały zablokowane receptory alfa w całym organizmie.

Grupa Ogawy wykorzystała w swoich badaniach technikę biologii molekularnej - proces tzw. interferencji RNA. Naukowcy projektowali "małe" cząsteczki RNA (interferencyjne RNA - iRNA), których rola polegała na blokowaniu receptorów alfa w tzw. jądrze brzuszno-przyśrodkowym podwzgórza, rejonie mózgu odpowiedzialnym między innymi za zachowania reprodukcyjne.

Samice myszy, którym zablokowano w ten sposób receptory estrogenowe, wykazywały wiele zmian w ich zachowaniach seksualnych, włączając wrogość do samców. Doświadczenia te wykazały, że iRNA może być wykorzystywane do badań genów i połączeń nerwowych, zaangażowanych w kontrolowanie procesów, takich jak zachowania seksualne. Autorzy uważają, że poprzez blokowanie konkretnych receptorów w mózgu cząsteczki iRNA mogą być także wykorzystywane w leczeniu chorób neurologicznych.(PAP)


Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności