Uczucia, jakie daje bliskość drugiej osoby mogą obniżać ciśnienie krwi. O wynikach najnowszych badań donosi serwis "ABC News". Badania prowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Stanowego Nowy Jork w Oswego wykazały, że u osób przebywających w towarzystwie swoich partnerów lub małżonków spada nieznacznie ciśnienie krwi.
Co więcej, spadek ciśnienia krwi odnotowywano niezależnie od Praca dla zakochanych! Jeden z najpiękniejszych zakątków Anglii, zlokalizowany w samym sercu południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii, czeka na Was. TERAZ możecie wyjechać razem, mieszkać razem i pracować RAZEM.
stopnia zażyłości pomiędzy osobami. Nawet jeśli relacja nie była
szczególnie udana, ciśnienie krwi wykazywało tendencję do pewnego spadku.
Uczeni dokonywali regularnych pomiarów ciśnienia krwi u 120 osób w przeciągu 6 dni. U większej części badanych obecność partnera miała związek z nieznacznym obniżeniem skurczowego ciśnienia krwi.
"Spadek ten nie był może duży ale zależność wyraźna" - komentuje kierujący badaniami profesor psychologii Brooks Gump. "U osób, których związek z partnerem nie był udany ciśnienie krwi również wykazywało tendencje spadkowe w obecności partnera"- dodaje uczony.
Fakt, że ciśnienie krwi spada nawet osób, które nie pozostają w
udanej relacji z partnerem przynajmniej częściowo można tłumaczyć tym, że oceniali oni sytuację jako przewidywalną i z tej przyczyny bezpieczną.
"Istnieją przesłanki by sądzić, że relacje z innymi ludźmi mogą
stanowić rodzaj terapii zapobiegającej chorobom serca" - mówi
Gump.
Inne badania, prowadzone w USA, krajach skandynawskich i Japonii pod patronatem National Institute of Medicine z Waszyngtonu, wykazały zgodnie, że osoby odizolowane od innych ludzi są narażone na większe ryzyko przedwczesnej śmierci. W raporcie opisującym wyniki tych badań uczeni sugerują, że istnieje potrzeba lepszego zbadania wpływu jaki intymne relacje (lub ich brak) mogą mieć na zdrowie. (PAP)