Okres wiosenno - letni to idealny czas by poznać nowe osoby. Wielokrotnie zdarza się jednak tak, że decydujemy się na zawieranie znajomości w świecie wirtualnym, a nie realnym. W końcu w domu, przeglądając Facebooka lub inne portale społecznościowe też możemy kogoś poznać. Czy to jednak bezpieczne?
Internet daje mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie nowych znajomych. Dla osób, które szukają drugiej połówki, powstały specjalne aplikacje takie jak np. Tinder. Czasem jednak poznajemy kogoś przez przypadek - poprzez "zaczepkę" na Facebooku, omyłkowo wysłany sms.
Zazwyczaj będąc po drugiej stronie ekranu, czujemy się anonimowi i bezpieczni. Jednak podczas zawierania nowych znajomości bywa nieco inaczej. Tak jak w każdym zauroczeniu - uczucia mogą pozbawić nas czujności.
"Catfishing" to jedno z najbardziej niepokojących zagrożeń Internetu. Może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny. Przed tym zagrożeniem, nasz komputer nie jest w stanie nas ochronić. Najlepszą ochroną jest nasza czujność i rozwaga.
Casfisher - kim jest?
Zwrotem "catfisher" określa się osobę, która na różnych portalach - zarówno randkowych, jak i społecznościowych - przypisuje sobie czyjąś tożsamość. Jak działają? "Złodzieje tożsamości" zakładają fałszywe konta, z nieprawdziwymi danymi i zdjęciami innych osób. Zadaniem catfishera jest budowanie z nami więzi, utrzymywanie długotrwałej relacji, a ostatecznie - oszukanie. .
Takie osoby są równie niebezpieczne, co złośliwe aplikacje. Mogą nie tylko przechwycić dane - które pewnie sami byśmy zdradzili - ale również naciągnąć na pieniądze (prośba o pożyczenie pieniędzy to najczęstszy sposób wyłudzenia).
Po czym poznać catfishera? Co powinno zwrócić naszą uwagę? Po pierwsze - nasz internetowy przyjaciel jest ideałem. Na podstawie naszych informacji, dopasowuje swój wizerunek tak, aby był osobą, której szukamy. Pomimo długiej relacji i zaangażowania on/ona odmawia spotkania się w rzeczywistości. Cały czas chce pozostać anonimowy. Co za tym idzie, nie lubi udostępniać swoich zdjęć. Kiedy już dochodzi do prośby o pieniądze, powinniśmy zweryfikować informacje które podaje nam catfisher.
Powody działania
Co motywuje ludzi do takiego działania? Zazwyczaj jest to samotność, zemsta, nuda i ciekawość. Wielu z nich chce się zemścić na jakiejś osobie i wtedy robią to z premedytacją. Nie brakuje jednak osób dla których jest to dobra zabawa, żart i robią to po prostu z nudy.
W społeczeństwie zakorzeniło się przekonanie, że tylko dzieci są narażone na Internetowe znajomości z osobami, które podają się za kogoś innego. Jak widać, my dorośli jesteśmy w takim samym niebezpieczeństwie. Dysponujemy większym doświadczeniem i rozsądkiem niż dzieci, a jednak dajemy się nabierać na zmyślone historie. Internetowa znajomość może nie tylko wpłynąć na nasze życie uczuciowe, ale też zatracić poczucie bezpieczeństwa w sieci. Catfisher może okazać się hakerem i przejąć nasze dane z komputera. Jak się bronić? Najlepiej podchodzić z rozsądkiem do internetowych znajomości i zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe (np. G DATA Total Security, z funkcją firewall, monitorującą cały ruch w sieci).