Raport 2017: Tak myślą single w Polsce o związkach i ich społecznej roli

Kiedy myślimy o singlach, pojawia się wiele pytań. Czy postrzegamy ich w szczególny sposób? Co wiemy o ich motywacjach, potrzebach, recepcie na życie, związku oraz sposobie odbierania siebie w społeczeństwie? Czy singielstwo jest ich świadomym wyborem, czy raczej niewygodną koniecznością? Czy osoby samotne są pewne własnej wartości niezależnie od swego statusu, czy raczej postrzegają siebie i resztę świata wyłącznie przez pryzmat samotności? Czy wiemy, jakie były przyczyny rozpadów ich poprzednich związków? Jak wyglądają sprawy intymne singli, jak postrzegają rolę kobiety i mężczyzny w związku i jakie są ich plany rodzinne i osobiste?

Poszukiwanie miłości - ponad połowa singli aktywnie szuka partnera. A jaki on powinien być?

Jedynie 19% mężczyzn i 21% kobiet - singli badanych przez serwis matrymonialny MyDwoje.pl deklaruje, że brak partnera nie doskwiera im za bardzo. Większość singli przyznaje, że poszukiwanie partnera determinuje ich życie. A co tak naprawdę działa podczas randki na kobiety, ? Co przyciąga płeć przeciwną? Okazuje się, że pożądaną cechą partnera jest empatia. 27% mężczyzn i 23% kobiet uważa, że ważne jest to, jak czy partner słucha i w jaki sposób patrzy. 26% panów i 17% pań chce mieć pewność, że znajomość będzie trwała, dzięki temu, że obie strony będą mogły ze sobą ciekawie rozmawiać. 22% kobiet i 11% panów nie wyobraża sobie relacji z kimś, kto nie potrafi zachować się odpowiednio do sytuacji i dostosować do okoliczności. W poszukiwaniach partnera kobietom zdecydowanie zależy na poczuciu bezpieczeństwa. Prawie 60% pań jest pewnych, że chcą wiedzieć, że słowa "możesz na mnie polegać", to pewna deklaracja. Kolejne 24% kobiet pragnie całkowitej szczerości. Natomiast 37% mężczyzn wskazuje najprostszą ścieżkę do ich serca: od przyjaźni do miłości. 25% panów chce, by ich adorować i podziwiać.

Sprawy intymne singli - od temperamentu, przez seksapil aż do umiejętności rozmowy o seksie

Czy single potrafią rozmawiać o seksie? Okazuje się, że rozmowy dotyczące współżycia nie są dla nich problemem. Jednak mężczyźni w 52% wolą używać zdrobnień, kolokwializmów i potocyzmów, najlepiej takich, które rozumieją razem z partnerką, natomiast kobiety (40%) preferują styl zdecydowanie bardziej fachowy. Single bez problemu przyznają się również do erotycznych fantazji. Ponad 40% mężczyzn ma je często. 23% kobiet również często oddaje się marzeniom o seksie. Samotni zdecydowanie są zainteresowani miłosnym zbliżeniem i chcieliby kochać się nawet częściej niż jeden raz dziennie. 38% Singielek i 59% Singli przyznaje, że seks jest dla nich istotną sprawą. A co według Singli jest najbardziej seksowne w płci przeciwnej? 45 % mężczyzn uznaje za najbardziej pociągającą kobiecą twarz, 14% panów zwraca uwagę na nogi, 12% skupia się na kobiecych oczach. 50% kobiet zwraca uwagę na twarz wybranka, 23% deklaruje, że najbardziej intrygujące są oczy, natomiast 17%, że dłonie.

Poglądy singli na rolę społeczną kobiet i mężczyzn

Jak rolę swojej partnerki lub swojego partnera widzą single? Kto w związku ma nosić spodnie, a kto przejąć obowiązki domowe? Mężczyźni chcieliby, by ich kobieta była przede wszystkim wzorową żoną. Prawie 40% oczekuje, że relacje z mężem będzie stawiała na pierwszym miejscu. 28% panów wymaga od kobiet, by były superwoman - partnerkami nowoczesnymi, dbającymi o męża, poświęcającymi się dzieciom, świetnie prowadzącymi dom oraz pracującymi zawodowo. Kobiety również nie pozostawiają panom złudzeń. Aż 50% oczekuje, że mężczyzna będzie herosem, łączącym wszystkie role - robiącym karierę, wyręczającym w pracach domowych oraz potrafiącym zająć się dziećmi i być wzorowym mężem. 17% badanych pytanych pań, by mężczyzna zapewnił jej byt, fundując wszelkie zachcianki. A jak sami zainteresowani sprawdzają się przy zawiązywaniu relacji? Aż 92% respondentek woli, gdy mężczyzna rozpoczyna kontakt, jednak mężczyźni również chcą być zdobywani - 71% woli, by kobieta przejęła inicjatywę. Mężczyźni są również coraz bardziej ulegli w sprawach spornych. 30% mężczyzn ustąpi w imię zgody, podobnie postąpi tylko 19% kobiet, wolą one kompromis - 77% zapytanych. Rację przyznaje im 66% mężczyzn.

Plany na przyszłość - nastawienie do ślubu i wspólnego mieszkania i przyszłego potomstwa

Aż 2/3 badanych singli zdecydowanie pragnie związku małżeńskiego. Co ciekawe, więcej, czyli 67%, mężczyzn niż kobiet - 60%. Stałego nieformalnego związku partnerskiego oczekuje 38% pań i 28% panów. Aż 78% mężczyzn i 69% kobiet chciałoby jednak sprawdzić się przed ślubem i w związku z tym zamieszkać razem z przyszłym małżonkiem. Single mają również plany dotyczące powiększenia rodziny. 37% zapytanych, w tym 58% mężczyzn i 52% kobiet, pragnie przynajmniej dwójki maluchów. Dziecko jest znacznie mniej pożądane przez osoby po przejściach. Tylko 18% rozwiedzionych kobiet i 30% mężczyzn chciałoby przywitać nowego członka rodziny w nowym związku.

Kondycja związków - zazdrość i najpopularniejsze powody rozpadu związków

Czy będąc w związku single są bezgranicznie ufni? Aż 46% mężczyzn i 36% kobiet przyznaje się do zazdrości. Jednak aż 55% panów i 68% pań deklaruje uczciwość nie tylko z obawy przed karą. Czy jest więc się czego obawiać? Ponad 80% dopuszcza możliwość skłamania w skrajnej sytuacji. Jednak związki najczęściej rozpadają się z powodu niezgodności charakterów, co deklaruje 23% mężczyzn i 15% kobiet. 18% singli i 17% singielek przyznaje, że kluczowym powodem decydującym o rozpadzie ich związku była zdrada.

W poszukiwaniu szczęścia

Na podstawie przytoczonych danych można stwierdzić, iż single w Polsce są tradycjonalistami, pragnącymi, jak każdy z nas, szczęścia, marzącymi o wyjątkowej relacji, opartej na solidnych podwalinach. Single oczekują stałego związku z osobą otwartą, spełniającą role przypisane danej płci. Zobacz wyniki badań i przeczytaj cały artykuł: Raport singli

Zobacz dane w ujęciu graficznym: Raport opinii -Tak myślą single w Polsce 2017

opublikowano: 2017-01-24
Komentarze
Ostatnie:
1.02.2017 20:29
Dodał(a): ~galena
Wydaje mi się, że prędzej czy później, każdy singiel szuka jednak tej drugiej połówki. To jest chyba naturalne. Jedni mogą deklarować, że nie szukają, ale pewnie prędzej czy później zaczną. Inni otwarcie mówią, że kogoś szukają. I patrząc się na wyniki tych badań, fajnie, że większość osób patrzy się na empatię. Jest to takie ogólne stwierdzenie, ale sama również uważam, że jest to bardzo ważne, jest to cecha, która sprawia, że lepiej potrafimy czuć się przy tej drugiej osobie. Sama swego czasu byłam na mydwoje i myślę, że podobnie odpowiedziałabym na to pytanie, bo to jest naprawdę ważna sprawa, zwłaszcza myśląc przyszłościowo. A na portalu matrymonialnym chyba wszyscy tak myślą, stąd pewnie takie wyniki :) Trafiłam w końcu na faceta, który rozumie mnie, potrafi słuchać, ale też potrafi rozmawiać, to jest bardzo ważne, co w dużym stopniu pomaga w tworzeniu szczęśliwego związku.\r\n

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności