Jak często w Sylwestra zastanawiałaś się, co usłyszysz od partnera? Czy będą to oświadczyny czy życzenia „dbaj o siebie, z nami to nie wyjdzie”. Nowy Rok jest dla każdego momentem podsumowań, obietnic, nadzieją na zmiany. Największe internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl sprawdziło jak Sylwestra przeżywają osoby samotne i czy potrzeba zmian w Nowym Roku ma swoje odzwierciedlenie w statystykach portalu?
Wiele osób deklaruje, że Sylwester jest dniem takim samym jak inne. Większość spędza go w domu lub na imprezie domowej z najbliższymi znajomymi. Jednak dla wszystkich przyjście Nowego Roku stanowi przełom. Czy tego chcemy czy nie, jest w nas silnie zakorzeniona potrzeba postanowień noworocznych, która wzięła się z tradycji religijnych związanych z przeprosinami i obietnicą poprawy przed Bogiem. Można tego typu rytuał znaleźć w Starożytnym Babilonie, a zwłaszcza Rzymie, kiedy Rzymianie składali obietnice przed bogiem Janusem (stad miesiąc January). Są tu też elementy tradycji żydowskiej, kiedy w święto Nowego Roku Rosh Hashanah należało przeprosić za złe uczynki i prosić o wybaczenie na Nowy Rok. Do tej tradycji dołączyła inna o narodzinach Jezusa, którego nadejście zmieni nasze życie na lepsze. Podobnie w związkach partnerskich obiecujemy sobie, że w Nowym Roku będziemy dla Partnera bardziej wyrozumiali, a młode pary często zaręczają się właśnie w tym dniu-
Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przeprowadziło sondę wśród swoich użytkowników z pytaniem "Kiedy najbardziej doskwiera Ci samotność". Sylwester został wskazany jako trzecia odpowiedź z 14% wskazań. Pierwsze dwa miejsca przypadły odpowiedziom związanym z dniem codziennym: "podczas samotnych wieczorów i weekendów" - aż 31% oraz "kiedy wracam z pracy do pustego mieszkania" - 19% wskazań. Zaskakuje, że w Sylwestra aż 14% procent singli czuje się samotnych, gdy nawet Święto Zakochanych 14 lutego zebrało tylko 3 % odpowiedzi. W dacie 31 grudnia jest więc coś co skłania nas do refleksji, gdy jesteśmy samotni mocno nas deprymuje i pcha do zmian. Potwierdzają to statystyki MyDwoje.pl. W styczniu MyDwoje od lat notuje aż o 40 % więcej rejestracji, niż w innych miesiącach roku.
Skutkiem sylwestrowych przemyśleń w myśl idei "od słów do czynów" są postanowienia noworoczne. Nowy Rok to rodzaj myślenia magicznego, przypisywanego dacie zmiany roku, czyli poczuciu, że postanowienia poczynione tego dnia dają większą szanse na sukces i budują motywacje, że stare za nami, a nowe będzie lepsze. Z drugiej strony można powiedzieć, że każdy typ motywacji, bez względu na to, czy jest oparty na przesłankach racjonalnych, czy jest myśleniem życzeniowym, jeżeli pomaga osiągnąć upragniony cel, jest wart próby.
Psychologiczne badania pokazują, że zdecydowana większość postanowień noworocznych nie zostaje zrealizowanych. Psycholog współpracujący z MyDwoje.pl, radzi, żeby postanowienia przyjmowały konkretny plan np. "schudnę 1 kilogram w tygodniu, aż osiągnę wagę ....", niż ogólne "chcę schudnąć". Pomocne jest też ogłoszenie naszego postanowienia bliskim i przyjaciołom. Warto zwrócić się do osób, które wysoko cenimy i zależy nam na ich aprobacie, i następnie poproszenie ich, aby nas co jakiś czas sprawdzały. Psycholog podkreśla także, iż pragnienie zmiany wraz z planem zmiany to coś innego, niż samo pragnienie zmiany. Cel bez planu pozostaje bowiem tylko marzeniem. Niech więc nie marzenie o wielkiej miłości, a aktywne poszukiwania drugiej połówki staną się postanowieniem noworocznym wszystkich samotnych w Sylwestra singli.