Od setek lat (pierwsze indyjskie teksty na ten temat pochodzą z XI wieku) kobiety twierdzą, że górna, przednia cześć pochwy nabrzmiewa przy podnieceniu seksualnym, a stymulowanie tego miejsca może doprowadzić do orgazmu - choć zjawisko to nie zostało wyjaśnione pod względem anatomicznym.
Dr Adam Ostrzenski, który kieruje Institute of Gynecology w St. Petersburg na Florydzie (USA), pociął na cienkie plasterki przednią ścianę pochwy zwłok 83-letniej kobiety. Jak twierdzi lekarz, ta procedura ujawniła obecność punktu G, dobrze ograniczonej, workowatej struktury na grzbietowej błonie krocza - 16,5 mm od górnej części ujścia cewki moczowej, pod kątem 35 stopni od bocznej granicy cewki. Wewnętrzna część przypominała nabrzmiewające tkanki łechtaczki
Wymiary domniemanego punktu G to 8,1 mm (długość), od 1,5 do 3,6 mm szerokości i 0,4 mm grubości.
Jak twierdzi dr Ostrzenski, anatomiczne potwierdzenie istnienia punktu G może doprowadzić do lepszego zrozumienia funkcji seksualnych kobiet i ich poprawy.
Co na to Wikipedia?
Punkt G – (punkt Gräfenberga) uważany jest za jedną z najwrażliwszych stref erogennych ciała kobiety. John Perry i Beverly Whipple nazwali go tak na cześć niemieckiego lekarza Ernsta Gräfenberga, który opisał go po raz pierwszy w 1950 roku. Punkt ten ma znajdować się na przedniej ścianie pochwy (ok. 5 cm od wejścia) i być wielkości 1,5x 2 cm, a jego stymulacja ma prowadzić do orgazmu.
Większość badaczy utożsamia go z występującym u niektórych kobiet fragmentem ściany pochwy unerwianym przez nerw sromowy. Według innych definicji jest to punkt nerwowy, w którym nerw przechodzi bardzo blisko cewki moczowej.
Rzeczywistość
Do tej pory nie udało się ani potwierdzić ani zaprzeczyć istnieniu
takiego punktu. Według pewnych wyjaśnień jest tak prawdopodobnie z
powodu rzadkości występowania tego punktu. Zobaczymy, co odkryje przyszłość...