Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki...

Badania przeprowadzone przez prof. Amber Vennum z Kansas State University (USA) wykazały, że wbrew temu, co pokazują komedie romantyczne ponowny romans z tą samą osobą wcale nie uszczęśliwia i nie daje większej satysfakcji.

Amerykańska badaczka przeprowadziła badania wśród studentów college'ów. Wyniki wskazały,  że aż 40 proc. z nich romansuje aktualnie z kimś, z kim tworzyli parę już wcześniej. Niestety – twierdzi uczona – na ogół nie są to udane związki.

Jej zdaniem wynika to z tego, że kochankowie bardziej kierują się emocjami przy podejmowania ważnych decyzji, takich jak przeprowadzka, kupno do domu jakiegoś zwierzęcia lub posiadanie dziecka. Takie osoby gorzej się komunikują, częściej podejmują niewłaściwe decyzje, które niszczą związek, mają też mniejsze poczucie własnej wartości i są mniej pewni dalszej wspólnej przyszłości.

Według prof. Vennum partnerzy w cyklicznych związkach są mniej skłonni do poświęcania się drugiej osobie, gdyż nie wyrażają swoim zachowaniem, że są sobie przeznaczeni.

Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że nawet, gdy staną oni na ślubnym kobiercu, częściej mają konflikty. Jeśli na początku małżeństwa byli zadowoleni, to później szybciej niż u innych par spada satysfakcja ze związku. W efekcie w pierwszych trzech latach szybciej decydują się na separację.

„Cykliczny związek często przebiega według tego samego wzorca” - podkreśla prof. Vennum. Jej zdaniem polega to na tym, że ktoś, kto często zmieniał partnerów, nie potrafi również zbyt długo wytrwać w małżeństwie. Wraz z tym spada jakość związku, zaufanie do partnera i rośnie poczucie niepewności w związku.

„Lepiej nie wracać do dawnej miłości – doradza prof. Vennum. - A jeśli już uważamy, że musimy powrócić do dawnego partnera, to upewnijmy się, że taka decyzja jest dobrze przemyślana i zadbajmy o to, by sytuacja w związku była klarowna”. Dodaje, że wiele badań przekonuje, że jeśli związek nie jest satysfakcjonujący, to nie jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować.

Pełne wyniki badań zostaną dopiero opublikowane w jednym ze specjalistycznych pism psychologicznych – zapowiada amerykańska uczona. (PAP)


ostatnia aktualizacja: 2012-03-02
Komentarze
Ostatnie:
6.03.2012 3:09
Dodał(a): ~owlik
ile razy już słyszałem "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" co za bzdura, ludzie to powtarzają, a nie myślą co mówią, ogólnie chodzi "Nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki" Heraklita, nie można tym poprzeć przestrogi przed robieniem czegoś drugi raz - wręcz przeciwnie - nigdy nie ma dwóch takich samych rzeczy, więc można wracać do dawnego związku, bo należy uważać go za inny za każdym razem

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności