Razem czy osobno – finanse w związkach

Miłość się opłaca – ale, czy na pewno? 80% Polaków w związkach potwierdza, że bycie w relacji korzystnie wpływa na domowy budżet. Średnie miesięczne oszczędności wynikające ze wspólnego życia, a tym samym dzielenia kosztów z najbliższą osobą, to aż 388 złotych. Czy zakochani Polacy podtrzymują tradycję prowadzenia wspólnego budżetu czy utrzymują niezależność finansową w swoich związkach? Jak prowadzone są wspólne budżety domowe? Dane zawarte w raporcie platformy MAM „Ile kosztuje miłość w Polsce” odpowiadają na wiele pytań związanych z finansami w związkach.

W ramach badania realizowanego na zlecenie platformy do obniżania i opłacania rachunków MAM, zapytano ponad 1000 Polaków o kwestie związane z finansami i miłością. Deklaracje respondentów pozwalają odpowiedzieć na niezwykle ważne pytanie - co opłaca się bardziej, życie razem czy życie osobno?

Samotnie czy w parze?

Wyniki badania pokazują jednoznacznie, że zdecydowanie bardziej opłaca się wspólne życie, ale pod warunkiem, że związek jest już na etapie wspólnego mieszkania i współdzielenia kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego z ukochanym lub ukochaną. Prawie 80% Polaków w relacjach damsko-męskich potwierdziło, że stały związek wiąże się z oszczędnościami. I są to całkiem pokaźne kwoty.

Średnie miesięczne oszczędności wynikające ze wspólnego życia, a tym samym dzielenia kosztów z najbliższą osobą, to aż 388 złotych. Dla 16% związków w kieszeni każdego z partnerów zostaje ok. 1000 złotych, dla 1 na 10 par - nawet kilka tysięcy.

Na czym potrafią tak oszczędzać polskie pary? Koszty wspólnego życia, które dzielą między sobą to m.in. podstawowe comiesięczne opłaty. I to właśnie ta kategoria pozwala generować największe oszczędności. Najczęściej współdzielone w związkach są kolejno: opłaty za nośniki energii (prąd, gaz), opłaty za usługi telekomunikacyjne (internet, telefon, telewizję) oraz opłaty czynszowe. W około 3⁄4 związków współdzielone są również koszty codziennych zakupów (np. jedzenie, chemia i kosmetyki).

Razem nie zawsze oznacza "równo"

44% stałych związków rozkłada równomiernie na obu partnerów koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W przypadku 39% par posiadających wspólny budżet większość

comiesięcznych wydatków jest po stronie jednego partnera. Często wynika to z większych zarobków jednej ze stron. Dla 17% par wszystkie koszty wspólnego życia ponosi jedna osoba.

Co ciekawe w polskich związkach wciąż widoczny jest jeszcze tradycyjny model, w którym to mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że model ten występuje częściej u starszych respondentów oraz par mieszkających poza dużymi miastami.

Wspólne konto, wspólne decyzje finansowe

Większość, bo aż 73% Polaków wspólnie planuje i podejmuje decyzje związane z wydatkami. 44% badanych przez platformę MAM posiada wspólne konto bankowe z partnerem lub partnerką, a 29% planuje mieć je w najbliższej przyszłości. 27% respondentów biorących udział w badaniu "Ile kosztuje miłość w Polsce", preferuje rozdzielność finansową w związku i samodzielnie podejmuje decyzje o wydatkach - nie ma również, ani nie planuje w najbliższym czasie wspólnego konta ze swoim partnerem bądź partnerką.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że osoby w związkach w Polsce mają dość zasadnicze podejście do finansów - wolą wspólnie zarządzać domowym budżetem, planować wydatki, podejmować ważne decyzje i odkładać pieniądze. Ci, którzy wybierają opcję "zdecydowanie osobno" - stawiają na pełną rozdzielność majątkową, osobne konta i dzielenie wydatków równo na każdego partnera. W obu przypadkach historie ich uczuć i związków, mimo różnego podejścia do finansów, mogą mieć dobre zakończenie - i żyli długo i szczęśliwie, zarządzając swoimi budżetami razem lub osobno.

METODOLOGIA BADANIA

Raport "Ile kosztuje miłość w Polsce" został opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1005 Polaków, przeprowadzonego w dniach 30.01.2018-02.01.2018. W badaniu wzięło udział 1005 Polaków, z czego 100% zadeklarowała doświadczenie w zakresie posiadania stałych związków. 82% badanych aktualnie jest w związku z partnerem lub partnerką, dla 63% aktualny związek trwa minimum 5 lat.

ostatnia zmiana: 2018-04-18
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności