Wczesna i późna inicjacja seksualna niekorzystna

Ludzie, którzy zaczynają współżycie płciowe przedwcześnie lub zbyt późno są bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem seksualnym w przyszłości - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Public Health".

Do takich wniosków doszli badacze z Columbia University w Nowym Jorku po przeanalizowaniu danych zebranych w trakcie różnych badań, które łącznie objęły ponad 8 tys. dorosłych osób. Przeciętny wiek inicjacji seksualnej badanych wynosił 17-18 lat. Za bardzo młody wiek inicjacji uznano 14 rok życia, a za późny - 22 lata.

Okazało się, że osoby, które rozpoczęły aktywność seksualną w relatywnie młodym wieku miały więcej czynników podnoszących ryzyko chorób przenoszonych droga płciową, jak duża liczba partnerów, czy podejmowanie współżycia pod wpływem alkoholu. Z drugiej strony, zarówno wczesne, jak i późne podjęcie współżycia płciowego było związane z wyższym ryzykiem zaburzeń seksualnych, zwłaszcza u mężczyzn.

Dotyczyło to takich problemów, jak trudności z utrzymaniem wzwodu i osiągnięcie orgazmu. Jak podkreślają autorzy pracy, badania te nie pozwalają wyjaśnić związku przyczynowo-skutkowego między zaburzeniami seksualnymi a inicjacją w bardzo młodym lub późnym wieku. Może być na przykład tak, że to zaburzenia seksualne są przyczyną późniejszego rozpoczęcia współżycia. Zdaniem prowadzącego badania dr Theo G.M. Sandforta, praca jego zespołu podważa celowość wprowadzonego do amerykańskich szkół programu edukacji seksualnej, który promuje abstynencję seksualną aż do zawarcia związku małżeńskiego.

"Odkładanie aktywności seksualnej na później może blokować rozwój zdolności emocjonalnych, poznawczych i interpersonalnych, które są kluczem do satysfakcjonującego życia seksualnego i ogólnie dobrego samopoczucia" - podkreśla badacz. (PAP)


Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności