Seks i rak? To się nie wyklucza!

Gdy pojawia się diagnoza - rak, myśli takiej osoby i jej partnera skupiają się przede wszystkim na chorobie. Ostatnią rzeczą o jakiej w takiej chwili się myśli to kwestie związane z życiem seksualnym. Tego tematu nie poruszają ani sami pacjenci, ani lekarze. Tymczasem seks jest ważnym elementem naszej codzienności. Wpływa na nasze samopoczucie i obraz samego siebie.

Rak nie wyklucza życia seksualnego. Pieszczoty i bliskość są możliwe zawsze - bez względu ma problemy fizyczne czy historię choroby. Skutki leczenia prawie nigdy nie doprowadzają do utraty zdolności odczuwania przyjemności z dotyku. Wznowienie aktywności seksualnej może wywołać pewne obawy, dlatego warto pamiętać, że pierwsze zbliżenia mogą różnić się od dotychczasowego pożycia. Ważna jest otwartość partnerów do poszukiwania takiej formy bliskości, która będzie realna i satysfakcjonująca dla obydwu stron.

W wyniku operacji chirurgicznych, które nierzadko pozostawiają trwałe ślady okaleczenia i niepełnosprawności, wiele kobiet traci poczucie swojej wartości i atrakcyjności, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie, w tym na relacje intymne. W takiej sytuacji potrzeba czasu i zaangażowania obydwu współpartnerów w odbudowanie obrazu osoby chorej. Warto również zadbać o ładną bieliznę, dobrze dobraną perukę lub inne nakrycie głowy oraz osobiste atrybuty atrakcyjności - twierdzi psychoonkolog i terapeuta par, Mariola Kosowicz.

Dlaczego brakuje ochoty na seks? Jest kilka powodów. Na początku leczenia obawy o życie i zdrowie są tak intensywne, że znacznie spada nasze zainteresowanie seksem. W tym okresie ważna jest obecność osoby bliskiej, jej oddanie i poczucie wspólnej troski o zdrowie osoby chorej i wzajemne relacje. Dodatkowo leczenie onkologiczne zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, co również może przyczynić się do utraty ochoty na seks. Niektóre kobiety w tym okresie przechodzą przedwczesną menopauzę, co wpływa także na życie intymne. Z kolei w wyniku operacji chirurgicznych, które nierzadko pozostawiają trwałe ślady okaleczenia i niepełnosprawności, wiele kobiet traci poczucie swojej wartości i atrakcyjności, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie, w tym na relacje intymne. W takiej sytuacji potrzeba czasu i zaangażowania obydwu współpartnerów w odbudowanie obrazu osoby chorej. Warto również zadbać o ładną bieliznę, dobrze dobraną perukę lub inne nakrycie głowy oraz osobiste atrybuty atrakcyjności.

JAK ODBUDOWAĆ BLISKOŚĆ?

1. Daj sobie czas! To naturalne, jeśli w okresie leczenia sfera życia intymnego zeszła na dalszy plan, ponieważ pojawiają się inne priorytety. Warto jednak dać sobie czas i powoli powracać do chwil bliskości i czułości.

2. …ale nie czekaj zbyt długo! Partner osoby chorej często czeka na znak, czy partnerka jest ponownie gotowa podjąć aktywność w sferze seksualnej. Odrzucając partnera, musimy liczyć się z tym, że obie strony zaakceptują zaistniałą sytuację i nie wykonają żadnego kroku ku zmianie. Nie warto czekać zbyt długo, aż problem sam się rozwiąże.

3. Rozmawiaj! Warto szczerze porozmawiać ze swoim partnerem o obawach, niepokojach, zahamowaniach, unikając przy tym złośliwości czy wzajemnych roszczeń. Życie codzienne nie pozostaje bez znaczenia. To, jaki mamy do siebie stosunek, czy darzymy się zaufaniem, czy się kłócimy - wszystko to ma wpływ na bliskość i intymność.

4. Baw się! Intymność to nie tylko seks, ale również przytulenie, pieszczoty, delikatny pocałunek, masaż. Pozwalają one poczuć bliskość i bezpieczeństwo.

5. Zbuduj nastrój! Warto w zamierzony sposób budować nastrój, sprzyjający bliskości, z pomocą muzyki, świec, wspólnej kąpieli. Należy jednak wybrać odpowiednie czas i miejsce. Obawa, że ktoś mógłby naruszać spokój tych chwil, prowadzi do blokady.

Przygotowane na podstawie: Mariola Kosowicz Jak lepiej radzić sobie w chorobie? Praktyczne porady dla chorych na szpiczaka mnogiego [w:] "Szpiczak Mnogi. Poradnik dla pacjentów" pod red. A. Jurczyszyna i A.B. Skotnickiego, wyd. Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, Kraków 2013

Wielu pacjentów onkologicznych wraz z rozpoczęciem leczenia często rezygnuje z życia seksualnego. Fundacja Rak'n'Roll zachęca do uprawiania seksu i pokazuje, że pomimo choroby nowotworowej można i trzeba czerpać energię i radość z bycia razem.

Na początku leczenia obawy o życie i zdrowie są tak intensywne, że życie intymne schodzi na drugi plan. Nowotwór nie musi jednak oznaczać końca aktywności seksualnej. Istnieją bowiem setki sposobów na udany seks, nawet po mastektomii, czy ze stomią. Podczas choroby nie powinniśmy zapominać o tym, że intymność stanowi ważną sferę naszego życia, która wpływa pozytywnie na samopoczucie i wspomaga proces powrotu do zdrowia. Pomóc może nowa akcja edukacyjno-terapeutyczna Fundacji Rak'n'Roll - KancerSutra czyli sztuka miłości w chorobie nowotworowej.

KancerSutra to metoda jak opanować sztukę miłości w chorobie i jednocześnie nazwa nowej kampanii społecznej Fundacji Rak'n'Roll. Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet chorujących na raka, a także do ich partnerów, których wsparcie w czasie leczenia jest szczególnie ważne. Projekt ma na celu pokazać, że pomimo choroby wciąż można prowadzić aktywne życie seksualne, a także dostarczyć profesjonalnego wsparcia parom, które z powodu raka przestały prowadzić udane życie seksualne.

W ramach kampanii pojawią się dwa spoty telewizyjne skierowane do mężczyzn i kobiet, zachęcające do zmiany podejścia do seksu i znalezienia przyjemności pomimo ograniczeń związanych z chorobą nowotworową. Kreacje mają na celu przede wszystkim wsparcie par w powrocie do bliskości i intymności w związku zgodnie z hasłem kampanii: "Jeżeli rak zabrał część Ciebie, całą resztę wypełnij radością". Zaplanowano także kampanie prasową, internetową oraz warsztaty dla kobiet w największych miastach w Polsce.

Dostępna jest również strona internetowa www.kancersutra.pl, na której można znaleźć podstawowe informacje o problemie i porady, a także praktyczne informacje o gadżetach seksualnych, sztuczkach i pomysłach na udany seks. W ramach strony uruchomiona zostanie także anonimowa poradnia online obsługiwana przez ekspertów. Od września prowadzone będą warsztaty dla kobiet z seksuologami mające pomóc w przełamania barier w podejściu do życia seksualnego w trakcie lub po chorobie.

Kampania powstała we współpracy z ekspertami. Do kampanii zaangażowali się seksuolodzy: dr Alicja Długołęcka, Magdalena Fritz, psychoonkolog Mariola Kosowicz, onkolog-ginekolog dr Bogusław Lindner, a także edukator seksualny Anna Moderska.

Jak na sztukę miłości przystało w kampanii nie mogło zabraknąć także rysunków z pozycjami zalecanymi w sztuce miłości jaką jest KancerSutra.

Do projektu włączyły się także instytucje i organizacje: Seksualność Kobiet, Pozytywna Seksualność, Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego. Partnerami akcji są: Stopklatka, Gazeta.pl, WirtualnaPolska.pl a także blogi Proseksualna, Rozmowy o Seksie, Żadna kolejna miłostka. Kampanię wspierają Polpharma oraz sex-shopy Tulipan iKinky Winky.

KancerSutra jest autorskim pomysłem Fundacji Rak'n'Roll. Spoty kampanii wyprodukowano we współpracy z partnerami FILMOKRACJA, DI Factory i Sound Tropez. Za kreację odpowiada DEDADI, za kampanię mediową Zenit Optimedia.

KancerSutra powstała z inicjatywy Kapsydy Kobro, Prezes Fundacji. Oprawa graficzna kampanii została przygotowana przez DEDADI. Za przygotowanie strony internetowej www.kancersutra.pl odpowiedzialny jest Tomasz Sitko. Spoty reklamowe zostały zrealizowane wg scenariuszy Jacka Maciejewskiego, a wyreżyserowała go Joanna Rechnio. Produkcja powstała we współpracy z partnerami FILMOKRACJA, DI Factory i Sound Tropez.



data ostatniej modyfikacji: 2015-06-30 09:36:54
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności