W Polsce pojawiła się nowa bezpieczna pigułka po stosunku o nazwie Escapelle

W ciągu ostatnich kilkunastu lat słowo wpadka zrobiło iście oszałamiającą karierę. Zdecydowanie większe znaczenie ma dla kobiet. Która z nas nie wie czym – podczas studiów – może grozić niechciana ciąża. Koniec świata, tragedia – wszystkie te określenia znają te z nas, które choć raz przeżywały niepewność związaną z nie nadchodzącą lub spóźnioną miesiączką. Niepewność, która – w najlepszym momencie – zabiera nam z życia kilka dobrych dni i kosztuje jeszcze więcej nerwów.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat słowo wpadka zrobiło iście oszałamiającą karierę. Zdecydowanie większe znaczenie ma dla kobiet. Która z nas nie wie czym – podczas studiów – może grozić niechciana ciąża. Koniec świata, tragedia – wszystkie te określenia znają te z nas, które choć raz przeżywały niepewność związaną z nie nadchodzącą lub spóźnioną miesiączką. Niepewność, która – w najlepszym momencie – zabiera nam z życia kilka dobrych dni i kosztuje jeszcze więcej nerwów.

Wpadka to jednak także nieuwaga. Kiedy w chwili uniesienia zapomnimy o zastosowaniu odpowiedniej antykoncepcji, dzień następny wypełniony jest paniką. „Co myśmy zrobili?”, „A jeśli?” – przeżywają dzisiaj nie pierwszą już młodość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co z antykoncepcją? Braki w wychowaniu seksualnym w naszych szkołach i kompletna ignorancja kwestii antykoncepcji przez organizacje rządowe powoduje, że – w kwestii świadomości seksualnej – jesteśmy daleko w tyle za naszymi sąsiadami. Szacuje się, że 38 procent osób rozpoczynających pożycie seksualne nie stosuje jakiejkolwiek metody antykoncepcji, a 29 procent polega wyłącznie na – najgorszej antykoncepcji z możliwych – stosunku przerywanym. Zważywszy na fakt, że – idąc z partnerem pierwszy raz do łóżka – mamy najczęściej po kilkanaście lat, fakty mówią same za siebie. Kiedy rozpoczynamy współżycie, mało kto z nas ma pojęcie o stosownej dla nas antykoncepcji.

 

A co „po”?

Niektórych rzeczy nie można cofnąć. Można jednak ustrzec się przed konsekwencjami swoich błędnych decyzji. Dlatego tak ważne jest szerzenie informacji o jeszcze innej metodzie antykoncepcji, takiej która pomoże nam zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, nawet jeśli zapomnimy o zabezpieczeniu przed stosunkiem. Antykoncepcja doraźna to metoda, dzięki której – nawet zapominając się – będziemy mogli ustrzec się przed ciążą. To metoda, którą należy stosować przy niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku gdy zastosowana metoda zawiedzie.

Znana jako pigułka „po” może być jednak zastosowana wyłącznie w przypadku awaryjnym. Klasycznym wskazaniem jest pęknięcie prezerwatywy, pomyłka przy braniu pigułki lub też brak zastosowania jakiejkolwiek antykoncepcji.

 

Tabletki stosowane przy antykoncepcji doraźnej działają do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Działanie ich uzależnione jest od fazy cyklu miesięcznego kobiety: tabletki przyjęte przed owulacją hamują jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Przyjęcie tabletki po owulacji powoduje zmiany w błonie śluzowej zmniejszające możliwość implantacji (czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki w macicy). Mechanizm działania jest identyczny jak tradycyjnych pigułek hormonalnych.

 

Co więcej, nie ma tutaj jakiejkolwiek mowy o działaniu wczesnoporonnym, o co często oskarżana jest dzisiaj w Polsce doraźna antykoncepcja. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ciąży możemy mówić dopiero, gdy dojdzie do zagnieżdżenia rozwijającego się zarodka w jamie macicy, ponieważ tylko połączenie zarodka z macicą jest uważane za ciążę. Dlatego też ci, którzy przestrzegają przed zażywaniem pigułki stosując takie właśnie argumenty, nie mają racji.

 

Zakres i działanie antykoncepcji idzie naprzód. Najnowsze preparaty antykoncepcji doraźnej oferują kobiecie znaczne ułatwienia w przypadku, kiedy wzięcie właśnie takiej pigułki jest absolutnie niezbędne. Jednym z najnowszych preparatów na rynku jest Escapelle - już dostępny na polskim rynku. Mechanizm działania nowego preparatu jest identyczny, jak dostępnego do tej pory Postinoru Duo. Tabletkę należy przyjąć jak najwcześniej po niezabezpieczonym stosunku, jednak nie później, niż 72 godzin po nim.

 

Escapelle posiada jednak cechy, które wyróżniają go na tle innych dostępnych na rynku produktów. Przewagą Escapelle jest łatwość stosowania: jest to tylko jedna tabletka zawierająca 1500 mikrogramów lewonorgestrelu (hormonu z grupy progestagenów). Stosowanie Escapelle zapewnia także skuteczność – tutaj oszacowana jest ona na 99% przy zażyciu w pierwszej dobie po stosunku. Co więcej, Escapelle nie powoduje przerywania ciąży!

 

Jeśli preparat zostanie przyjęty zbyt późno, kiedy dojdzie już do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy, nie spowoduje jej usunięcia. Zadziała wspomagająco na rozpoczętą ciążę i stanie się jej sprzymierzeńcem. Bezpieczeństwo to już dzisiaj nie tylko obietnica, to gwarancja i prawda.

 

Zobacz również stronę http://www.escejp.pl/

 


Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności